Take Care – MUDr. Kateřina Šédová: Prevence rakoviny prsu je jednodušší, než si myslíte

Clean Beauty Blog  Take Care MUDr. Kateřina Šédová

Take care - Kateřina Šédová: Prevence rakoviny prsu je jednodušší, než si myslíte

Ve 22 letech si studentka medicíny Kateřina Šédová vyslechla větu, kterou nikdo z nás nechce v životě slyšet - “Máte rakovinu.” Naštěstí se Kateřina s rakovinou poprala a po vyléčení se naplno vrhla do osvěty nejen onkologických témat. A tak v roce 2014 založila neziskovou organizaci Loono, která se svou kampaní #prsakoule dobyla Českou republiku. U příležitosti Růžového října jsme si s lékařkou Kateřinou Šédovou povídaly o prevenci rakoviny prsu, rizikových faktorech i plánech, které s Loonem má. 

LOONO - citrón
Může rakovina prsu potkat i mladé ženy?
Bohužel ano. Ročně onemocní rakovinou prsu zhruba 300 žen pod 30 let. I proto je důležité, aby ženy vnímaly vlastní tělo od mladého věku. Jakmile dívky začnou okolo 15. roku chodit na gynekologii, měly by péči o své tělo doplnit pravidelným samovyšetřením prsou, a to ideálně jednou měsíčně. 

Jaké jsou další způsoby prevence rakoviny prsu?
Nejlepší prevencí je tzv. primární prevence, tedy zdravý životní styl. Je prokázáno, že ženy, které se pravidelně hýbají a netrpí obezitou, mají daleko nižší riziko vzniku rakoviny prsu. K tomu, aby rakovina nevznikla, významně přispívá i nekouření. V rámci prevence doporučuji již zmiňované samovyšetření prsou, které bychom měly provádět jednou měsíčně. Po 45. roce je ideální začít chodit jednou za dva roky na mamograf, který je hrazen pojišťovnou. Jedná se o vyšetření, které sice nemusí být plně příjemné, protože se prso stlačí mezi speciální desky, ale je to vyšetření rychlé a dokáže odhalit nádory o velikosti milimetru. Mladší ženy, které například mají rizikovou rodinnou anamnézu, mohou jednou za dva až tři roky zajít na ultrazvuk prsu. Pokud nemají žádné obtíže, hradí si ho samy. Ultrazvuk stojí mezi 600 až 1000 korunami a provádí ho většina mamocenter. V případě, že si žena nahmatá bulku, je ultrazvuk hrazen z pojištění.

 

SAMOVYŠETŘENÍ PRSOU

​​ Jak na správné samovyšetření prsu | #prsakoule

 

Můžeme zdravě jíst, nekouřit, a přesto se rakovina přihlásí o slovo. Jaké faktory vzniku rakoviny prsu nedokážeme ovlivnit? 
Například věk, protože s vyšším věkem se riziko vzniku rakoviny prsu zvyšují. Nesmíme zapomenout ani na genetické mutace, jako je BRCA1 nebo BRCA2. Pokud tyto geny fungují správně, opravují chyby v DNA a pomáhají předcházet vzniku rakoviny. Jakmile se u nich ale objeví mutace, tato schopnost se naruší, což výrazně zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků a dalších orgánů. Zatímco v běžné, zdravé populaci je riziko rozvoje rakoviny prsu přibližně 9 %, v případě mutace BRCA genů se jedná až o 87 %.

Jsou tyto mutace dědičné? A mohou se vyskytnout i u mužů?
Ano a mohou se vyskytnout i u mužů. Dědí se tzv. autosomálně dominantním způsobem, což znamená, že pokud jeden z rodičů má mutaci v jednom z těchto genů, existuje 50% pravděpodobnost, že ji předá svým dětem. Mutace se předává z generace na generaci. Pokud tedy nenesou mutaci rodiče, nemohou ji předat ani svým potomkům. 

Jak můžeme mutaci BRCA genů zjistit? 
Podezření, že by se v rodině mohla tato predispozice vyskytovat, by měl člověk pojmout především v případě, že má dva příbuzné, u kterých se vyskytla rakovina prsu a alespoň u jednoho z nich před 50. rokem věku, nebo pokud má tři nebo více příbuzných s rakovinou prsu v jakémkoliv věku. Pokud má žena podezření, že by mohla být nositelkou BRCA mutace, měla by oslovit svého praktického lékaře nebo gynekologa, kteří ji mohou vystavit žádanku na genetické testování.

V rámci prevence jste zmiňovala mamografické vyšetření. Můžeme na něj zajít i před 45. rokem? 
Některé pojišťovny hradí mamograf už od 40. roku, takže pokud si žena nahmatá bulku nebo vidí změny na prsu, může ji lékař na mamograf poslat. Pro mladší ženy ale mamograf není určen, a to třeba i z důvodu, že ionizující záření je designováno na prohlédnutí zralé mléčné žlázy. Navíc po čtyřicítce a následně po padesátce riziko rakoviny roste, a tak se vyplatí ženu trošku ozářit za cenu toho, že rakovinu včas odhalíme. Nutno ale dodat, že jedno záření z mamografu lze připodobnit k letu mezi Evropou a Amerikou. Navíc jde o záření, které je specificky cílené na oblast prsu. 

 

VIDEO MAMOGRAF

Screening rakoviny prsu | #verimvprevenci

 

Projevuje se rakovina prsu vždy bulkou?
Měly bychom si všímat jakýchkoliv změn na prsu - od zatvrdnutí, deformace až po výtok z bradavky. Neříkám, že se pokaždé musí jednat o rakovinu, někdy je na vině cysta, tedy nezhoubný nádor, jindy bulka z tuku nebo třeba zánět prsu při kojení. Pokud na prsu najdete nějaké anomálie, nepanikařte, ale obraťte se včas na gynekologa. 

Pokud na diagnózu rakoviny prsu dojde, jakou roli hraje při léčbě psychika? Loono - K. ŠÉDOVÁ - citace
Určitě velikou a stejně tak je důležité, aby žena dostatečně odpočívala, starala se o zdravý životní styl, sledovala výživu nebo se poradila s odborníky, co je dobré během léčby jíst. Ideální by také bylo, aby přestala kouřit a pít alkohol. Klíčovou roli hraje i podpora rodiny a sociální vazby. Je skvělé, pokud ženu podpoří rodina, přátelé a má možnost své pocity s někým sdílet a stejně tak být sama, pokud si to zrovna v daný okamžik přeje. V současné době může vyhledat i onkopsychologa, který je zaměřuje výhradně na onkologické pacienty. Je rozhodně důležité neházet flintu do žita, mít pozitivní naladění a věřit ve vyléčení.

Jak podpořit kamarádku, maminku, babičku,..., která má rakovinu prsu. Vím, že nejste psycholožka, ale přesto, co vás na první dobrou napadne? 
Nejjednodušší a nejlepší je, když se ženy zeptáte, co potřebuje. Řekne jí, že jste tu pro ni a že si kdykoliv můžete promluvit. A pokud v danou chvíli nechce o nemoci mluvit, ubezpečte ji, že pokud se situace změní, rádi ji vyslechnete. Respektujte také to, jak žena nemoc vnímá, a pokud například chce žít co nejvíce normálně, dovolte jí to, ale zároveň ji nechte odpočinout. Chemoterapie i ozařování bývají fyzicky velmi náročné, a tak je zcela logické, že pacienti následně potřebují více spánku a odpočinku. V neposlední řadě také zmíním, že diagnóza rakoviny je náročná nejen pro pacientku, ale také pro její blízké okolí. I proto není ostuda, když odbornou pomoc psychologa vyhledá pečující osoba. 

Existuje nějaká otázka ohledně rakoviny prsu, na kterou se vás nikdo nezeptal, a přitom ji považujete za důležitou?
Není to otázka, ale spíše komentář. Často se nás ženy ptají, co můžou udělat v rámci prevence. A většinou mají na mysli ultrazvuk, mamograf nebo samovyšetření. Spousta žen si ale neuvědomuje, že na prevenci mohou pracovat každý den tím, že omezí příjem alkoholu, přestanou kouřit, budou se dostatečně hýbat a udržovat si zdravou váhu. Vidím kolem sebe mnoho žen ve věku 25 až 35 let, které kouří. Přitom cigarety jsou nejen jedním z hlavních faktorů vzniku infarktu, ale třeba právě rakoviny prsu. 

Co máte aktuálně v Loono před sebou? 
Když jsem Loono zakládala, soustředili jsme se na rakovinu. Tím to ale rozhodně neskončilo, protože mnohem více lidí v Česku umírá na kardiovaskulární nemoci. Zároveň víme, že se budou rozšiřovat nemoci, jako je cukrovka, obezita nebo demence. Civilizačních nemocí je celá řada a my je chceme v rámci Loona obsáhnout. Už jsme začali s cukrovkou, příští rok chystáme obezitu a ještě více chceme rozšířit téma demence a zdravého životního stylu. Dále si přejeme mít mnohem větší dopad v online prostředí, kde dneska máme nějakých 80 % aktivit. Třeba videa na TikToku sleduje stovky tisíc  lidí, stejně tak na Instagramu máme skvělý video podcast, do kterého si zveme přední české odborníky. Do mobilní funkce aktuálně přidáváme funkci očkování a bude tam i spánková výzva. Také už dneska občas létáme do zahraničí, získali jsme řadu mezinárodních ocenění, a tak věřím, že naše mise nekončí jenom hranicemi České republiky. 

Letos Loono slaví 10 let. Jaký je to pro vás, coby zakladatelku, pocit?
Za těch 10 let se nám ozvalo okolo 90 lidí, kteří nám řekli, že díky Loonu odhalili rakovinu včas. Musím říct, že pro mě jako pro člověka, který si rakovinou prošel, je to úžasné zadostiučinění. Je krásné vidět, že můj osobní příběh měl následně pozitivní vliv na životy dalších lidí. Tenhle pocit mi dělá radost každý den. 

Z čeho dalšího se v posledních dnech radujete? 
Třeba z toho, že jsem byla v Líčírně, protože jsem asi největší ambasador. Celá non-toxic filosofie se mnou hodně rezonuje. Jak už jsem ale zmínila, radost mi dělá moje práce a dopad, který Loono na společnost má. Na začátku října také odstartovala kampaň Růžový říjen, která má za cíl zvýšit osvětu o prevenci rakoviny prsu. Letos máme úžasné nové ambasadorky, které mají mutaci BRCA1 a BRCA2, a možná je čeká preventivní mastektomie, tedy odstranění prsní žlázy, díky kterému rakovinu nedostanou. Jsou to silné příběhy, které komunikujeme na sociálních sítích i v médiích. Věříme, že tím inspirujeme další ženy, aby se zajímaly o svou rodinnou zátěž, a případně podstoupily genetické testování. 

Text 3


Zajímavá čísla o rakovině prsu:Zena

  • Rakovina prsu je po kožních nádorech dokonce nejčastějším zhoubným nádorem u žen. Ročně si tuto diagnózu vyslechne až 8 000 žen a přibližně 1 700 na ni zemře.
  • Nejčastěji, u celých 75 % žen, se rakovina prsu ohlásí jako hmatná nebolestivá bulka.
  • Výskyt rakoviny prsu prudce stoupá po 40. roku věku, nejvyšší výskyt je pozorován přibližně mezi 50. až 75. rokem věku.
  • Screeningového programu rakoviny prsu se v Česku z účastní pouze 60 % žen, které by se ho zúčastnit věkově měly (45 - 69 let).
  • Díky mamografickému screeningu, který v Česku funguje od roku 2002, klesla úmrtnost na rakovinu prsu o 31%.
  • Rakovinu prsu mají v 99 % ženy, může se ale vyskytnout i u mužů a to v 1 % případů.